Artykuły

CZYM JEST CHOREOTERAPIA

Najszybszą drogą do uspokojenia umysłu jest poruszenie ciała”- Gabrielle Roth

💁CZYM JEST CHOREOTERAPIA ?

🍀Składa się z dwóch członów, z greckiego choreia – taniec, therapeuein – leczyć, opiekować się. Dosłownie leczenie tańcem. Jest to forma terapii poprzez taniec i ruch.
Taniec towarzyszył ludziom od czasów pradawnych, był wykorzystywany w różnych rytuałach, świętowaniu, obrzędach, szczególnie przez szamanów i uzdrowicieli (tańce transowe), taniec zagrzewający do walki itp.

💚Stosowanie tańca jako metody terapeutycznej opiera się przede wszystkim na ładunku emocjonalnym i wyrażaniu emocji poprzez ruch.
Podczas tańca wytwarzają się endorfiny, dzięki czemu czujemy się szczęśliwsi, bardziej odprężeni. Po dłuższym czasie możemy wejść w tzw. Stan FLOW, kiedy poczucie mijającego czasu zupełnie się zatraca, jesteśmy tak bardzo w TU i TERAZ, że nie myślimy o problemach i przyziemnych sprawach, a jedynie oddajemy się czystej radości płynącej z przepływu w naszym ciele.

💚Ciało uczestniczy w wyrażaniu siebie i stanowi most łączący EMOCJE i RUCH, wspomagając wewnętrzne procesy zdrowienia i ich integrację.

🔆RUCH i EMOCJE są powiązane w układzie nerwowym poprzez te same ścieżki neurologiczne.

🔆Każda EMOCJA ma swoje odzwierciedlenie w określonych gestach, ruchach.

🔆EKSPRESJA jest jednym z ważniejszych czynników leczących w psychoterapii tańcem i ruchem.

🔆RUCH pomaga wyrazić to, co zostało zepchnięte do podświadomości lub jest jeszcze nieuświadomione i trudne do zwerbalizowania. Włączenie ciała do procesu terapeutycznego umożliwia uświadomienie tłumionych emocji i nieświadomych treści.

💚PONIEWAŻ RUCH JEST NASZYM PIERWSZYM JĘZYKIEM, PORUSZANIE URUCHAMIA GŁĘBOKIE UCZUCIA I WSPOMNIENIA.
SPOSÓB W JAKI SIĘ PORUSZAMY UJAWNIA TAKŻE NASZE BLOKADY W CIELE I POWTARZAJĄCE WZORCE – daje to informację nie tylko o ruchu , ale też o procesach psychiczno-emocjonalnych w nas.


Źródła⬇️
1. Koziełło, D. (2002). Taniec i psychoterapia. Poznań : KMK Promotions
2. Pędzich, Z. (2013). Psychoterapia tańcem i ruchem. Teoria i praktyka. Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
3. www.pwn.pl

Bądź z nami!
Dostawaj informacje na maila

Znajdź nas

530 076 227

biuro@somaticfields.com