Artykuły

Formy medytacji

W jaki sposób możemy praktykować medytację?

 

Różnych form medytacji jest bardzo dużo. Możemy je dobierać w zależności od upodobań, od naszego stanu i oczywiście od tego, co nam w danej chwili jest potrzebne. Spróbujemy przybliżyć kilka z nich.

 

Medytacja z oddechem - jak możemy się domyślać, kluczowym aspektem będzie tutaj nasz oddech. Obserwacja każdego wdechu i wydechu oraz tego co się dzieje z naszym ciałem w trakcie wdechu i wydechu. Również słuchanie naszego oddechu, zwrócenie naszej uwagi na temperaturę oraz zapach powietrza. Możemy również oddechem sterować, np. starając się utrzymać oddech tzw. „kwadratowy”, w którym zarówno wdech, wydech i przerwy pomiędzy nimi trwają tyle samo. Obserwacja oddechu pomaga nam uspokoić gonitwę myśli i umysł, a także sama w sobie prowadzi do jego uspokojenia i pogłębienia.

 

Medytacje zadaniowe–są to medytacje jak sama nazwa wskazuje polegające na wykonaniu jakiegoś zadania. Przykładem takiej medytacji może być skanowanie naszego ciała. Taka medytacja polega na zwróceniu uwagi na poszczególne części ciała i obserwacji tego czy są one napięte czy rozluźniona, a także jakie inne odczucia temu towarzyszą. Jest to bardzo dobry przykład medytacji, w której budujemy świadomość własnego ciała, jego problemów i ograniczeń, a także jest świetną metodą na to, aby z tymi właśnie ograniczeniami zacząć sobie lepiej radzić.

 

Medytacje z mantrą - polegają na mówieniu czy śpiewaniu określonych dźwięków. Mantra czasem kojarzy się z jakimś magicznym zaklęciem. Natomiast jest ona tak naprawdę symbolem i wydobyciem z siebie określonej częstotliwości dźwięku. Dodatkowo poprzez wibrację danego dźwięku czy słowa, mamy możliwość stymulacji naszej wewnętrznej energii. Kierując naszą świadomość na wydobywające się z nas dźwięki, pozwalamy oczyścić umysł i pozbyć się wędrówki myśli. Jesteśmy w pełnym skupieniu na nas samych i wydobywającym się z nas dźwięku, wibracji.

 

Medytacja chodzona - poruszamy się w niej spokojnie, a nasza uwaga jest w pełni skupiona na tym co robimy. Dostrzegamy każdy krok, a nawet każdą jego składową. Zwracamy też uwagę na ułożenie całego naszego ciała, a także na to po czym idziemy. Aby faktycznie była to medytacja, a nie tylko spacer, potrzebne jest bardzo dużo skupienia na wszystkich aspektach naszego chodu, zatem warto praktykować tą formę medytacji w spokoju, samotności oraz bezpiecznym dla nas środowisku.

 

Poza wszelakimi rodzajami formalnej praktyki medytacyjnej, jest jeszcze coś takiego jak praktyka nieformalna. Możemy z niej korzystać, kiedy nie mamy czasu lub warunków do tego, żeby „zasiąść” do medytowania. Nieformalną medytację możemy praktykować tak naprawdę w każdej chwili. Polega ona na pełnej uważności chwili w której się znajdujemy. Możemy z niej skorzystać np. w trakcie mycia naczyń - nasza uwaga musi zostać przekierowana na strumień wody, jej temperaturę, obserwację tego jak obmywa resztki jedzenia i spływa po talerzach. Nie jest to najłatwiejsza praktyka, bo często nasz umysł pokusi się o wędrówkę myśli, np, kojarząc talerze z obiadem, który był 15 minut temu, a przecież zadanie polega na obserwacji teraźniejszości, a nie rozmyślaniu czy smakowało nam jedzenie…

 

Wszystkie formy medytacji można ze sobą łączyć, mieszać, zmieniać i wymyślać nowe po swojemu. Wszystko, co pozwoli nam zachować obecność w teraźniejszości i uspokoić umysł, będzie praktyką medytacyjną. Ważne, abyśmy z niczym nie walczyli, a po prostu dostrzegli nas samych, nasze otoczenia i nasze myśli, nie podążając za nimi, a jedynie pozostając ich bacznymi obserwatorami.

Bądź z nami!
Dostawaj informacje na maila

Znajdź nas

530 076 227

biuro@somaticfields.com