Artykuły

Medytacja - na czym polega i dlaczego warto ją praktykować?

Medytacja towarzyszy ludzkości od wieków. Znana jest w wielu regionach i kulturach świata. Trudno przytoczyć jakąkolwiek spójną definicję medytacji, jako że jej formy zmieniały się w zależności od czasów, regionów i kultur.

Jednak wszystkie te formy miały wspólny cel: rozwój, znalezienie odpowiedzi, zajrzenie w głąb samego siebie.

Medytacja jest przede wszystkim czymś, czego trzeba doświadczać, zatem trudno jest o niej pisać, jako że wiele emocji i odczuć z nią związanych nie może być dokładnie opisanych za pomocą słów. Zazwyczaj kojarzy się nam z długim siedzeniem nieruchomo w specjalnej pozycji i w wyjątkowych warunkach. Form medytacji jest mnóstwo i prawda jest taka, że nie trzeba być tybetańskim mnichem, żeby medytować. Może to robić każdy, w każdej chwili i każdym miejscu. Można medytować idąc do pracy, zmywając naczynia, spacerując po lesie, jadąc tramwajem czy leżąc w łóżku. Zatem na czym to polega?

Głównym celem medytacji jest pełna obecność w tej chwili, tu i teraz w teraźniejszości. To dostrzeganie wszystkiego co nas otacza, a także wszystkiego co jest wewnątrz nas samych. Zatem medytacja jest obserwacją naszych myśli, naszego otoczenia i naszych własnych odczuć. W medytacji otwieramy się na wszystkie zjawiska nas otaczające, jak i te, które płyną z nas samych, takie jak oddech czy bicie serca - coś na co w ciągu dnia praktycznie nie zwracamy uwagi. Medytując, obserwujemy myśli, ale nie podążamy za nimi i nie skupiamy się na nich. Obserwujemy je, pozwalamy im przyjść i pozwalamy im odejść.

Medytacja przynosi wiele korzyści. Dzięki niej stajemy się bardziej uważni, potrafimy się lepiej skupiać, jesteśmy bardziej wyciszeni i opanowani. Medytacja uczy dystansu, dzięki czemu potrafimy spojrzeć na wiele sytuacji z szerszej perspektywy, zachowując przy tym spokój. Dzięki niej jesteśmy w stanie wejść na odpowiednie fale mózgu, które w efekcie prowadzą do głębokiej regeneracji i odprężenia zarówno w fizycznym jak i emocjonalnym aspekcie.

Żeby doświadczać tych wszystkich korzyści, trzeba po prosu zacząć medytować. Jak w każdej dziedzinie życia, praktyka czyni mistrza. Medytacja jest dla każdego bardzo indywidualnym przeżyciem i żadne słowa nie będą w stanie w pełni opisać tego co się dzieje w trakcie stanu medytacji - jej trzeba po prostu doświadczać, praktykować i pogłębiać.

Mówi się, że czytanie o medytacji jest jak czytanie o pływaniu - dopóki nie wejdziesz do wody nie nauczysz się pływać…

Bądź z nami!
Dostawaj informacje na maila

Znajdź nas

530 076 227

biuro@somaticfields.com