Artykuły

Płuca w aspekcie psychosomatycznym

Choroby płuc w aspekcie psychosomatycznym

 

Funkcja płuc jest dla wszystkich bardzo dobrze znana: wymiana gazowa, oddech, życie.

 

Strach przed uduszeniem, zaprzestaniem oddychania to dla nas największy strach związany z tym organem. Psychosomatycznie wiele aspektów należy uprościć, tak więc problemy z płucami związane są u ludzi z lękiem przed śmiercią, paranoiczną obawą przed tym że nasze życie dobiegnie końca. Obawiam się umierania, nie chcę umierać. Wielokrotnie ten lęk uaktywnia się w momencie silnej traumy związanej z tym, że szczęśliwie uniknęliśmy śmierci, np. wypadek samochodowy.

 

W świecie zwierząt wiąże się to z lękiem przed uduszeniem. Pewne sytuacje w świecie zwierząt aktywują ten stan. Mam tu na myśli przykładowo wypalanie trawi u gryzoni lub uwięzienie u ptaków. W takiej sytuacji tkanka gruczołowa płuc zarówno u ludzi i zwierząt zaczyna produkować więcej komórek. Tak, aby łatwiej poradzić sobie ze zmniejszoną podażą tlenu. Ze wzmożonej produkcji komórek w tkanki gruczołowej w płucach może powstawać rak płuc.

 

Jakie choroby współtowarzyszą fazie aktywnej konfliktu?

  • złośliwy guz płuc w formie zaokrąglonego ogniska (jeden oznacza lęk o życie bliskiej osoby, dwa lub więcej lęk o swoje życie)

 

Jakie choroby współtowarzyszą fazie chronicznej?

  • gruźlica
  • zapalenie płuc
  • rozedma
  • mukowiscydoza
  • grzybica płuc, liczne małe nacieki, małe guzki.

 

Komórki kubkowe płuc

 

Konflikt w obrębie tej tkanki, która wydziela śluz do pęcherzyków płucnych oskrzeli i tchawicy zdarza się niezmierne rzadko, natomiast kiedy juz występuje jest na prawdę niebezpieczny. Wiąże się on  z obawą o życie w tej konkretnej chwili. Duszę się moim życiem, nie mogę złapać powietrza, nie mogę oddychać. Czuję się jakby woda zalewała mi płuca. I właściwie tak jest, tylko nie woda, a śluz, który jest nadmiernie produkowany w aktywnej fazie konfliktu. Pojawia się kaszel. Może w skrajnych przypadkach pojawiać się niedodma. Tutaj sobie pozwolę na prywatną dygresję, bo jest to zdanie, które najbardziej utkwiło mi w pamięci po zajęciach na oddziale pulmonologicznym Uniwersytetu Medycznego, kiedy jeden z prowadzących w kółko powtarzał "NIEDODMA TO TWÓJ WRÓG". Czemu tak jest? Bo płyn zalegający w pęcherzykach płucnych upośledza ich funkcję. Nie możemy aktywnie transportować tlenu do komórek. Klasycznym działaniem lekarskim jest odsysanie wydzieliny. Ale można też poradzić sobie z nią, w mniejszych stadiach w mniej inwazyjny sposób niż przebijanie płuc igła włożoną miedzy zebra.

 

Jakie choroby występują w fazie aktywnej?

  • guz gruczołowy przypominajacy kalafior
  • wzmożona produkcja płynów i wydzielin, kaszel
  • postacie zgrubien tkanki gruczołowej, łatwo usuwalne na drodze operacyjnej

 

Jakie choroby występują w postaci chronicznej konfliktu?

🆘gruźlica,

🆘mukowiscydoza

🆘krwioplucie

🆘astma

🆘rozedma

 

W fazie chronicznej występuje także śmierdzący oddech, kaszel z odrywającą się gęstą wydzieliną.

 

Wzmożona produkcja wydzielin, ma na celu poprawę przechodzenia "kęsu powietrza". Każdy z nas miał kiedyś uczucie suchości w gardle przy okazji jakiejś choroby, nie można znieść tego uczucia, musimy napić się łyk wody, żeby powstrzymać atak kaszlu. Do tego właśnie potrzebujemy skutecznego nawilżenia dróg oddechowych.

 

Bądź z nami!
Dostawaj informacje na maila

Znajdź nas

530 076 227

biuro@somaticfields.com