Terapię przez ciało stosujemy, by zintegrować ciało, zredukować napięcia lub uwolnić stres.
Ciało odzwierciedla zatrzymane emocje, zatem poprzez pracę z ciałem istnieje możliwość rozwoju wrażliwości czuciowej oraz włączenia ciała w obszar świadomości. To z kolei prowadzi do wewnętrznej integracji i poszerzenia możliwości samoregulacji, czyli zaspokajania potrzeb i utrzymania równowagi w ciągle zmieniających się warunkach.
JAK TO DZIAŁA?
- Budowanie swojej świadomości to wsłuchiwanie się w odczucia płynące z ciała. Nazywanie emocji, doświadczanie całości tych wrażeń, wiedzy na temat samego siebie oraz integrowanie tych odczuć.
- Na codzień posługujemy się wieloma zmysłami, rozpoznajemy zagrożenie, nie zawsze mając świadomość jak wiele wrażeń odbieramy.
- Jak często zdarzają się momenty dzisiejszych czasach ze wsłuchujemy się w swoje ciało ? Że poszukujemy odpowiedzi dlaczego ciało reaguje bólem ściskiem żołądka, zmrożeniem w ciele, gęsia skórką czy chorobą?
- Te często subtelne wrażenia są wielokrotnie odpowiedzią na potrzeby ciała.
- Ciało zapamiętuje również silne doznania emocjonalne, niezależnie, czy potrafimy odtworzyć ową sytuację w pamięci.
- Kiedy w ciele zostają zamrożone emocje, zostaje zablokowana droga do ich uwolnienia to wówczas taka reakcja może stać się wzorcem odtwarzanym przy każdej potencjalnej sytuacji zagrożenia.
- Kierując uwagę na świadome odczuwanie wrażeń płynących z ciała, stwarzamy okazję i przestrzeń do wyrażenia tego, co zostało zapisane.
- Kontakt z wrażeniami/sensacjami jakie przepływają przez nasze ciało uczy nas rozpoznawać kiedy w naszym ciele rozpoczyna się proces kiedy włącza się dana emocja.
- Stopniowo uczymy się co w naszym ciele uważane jest za zagrożenie, kiedy lęk zatrzymuje nasz rozwój, jak obserwować siebie i swoje doznania. Które emocje dają nam pozytywnego „kopa” do działania, a które zdominowane są przez straumatyzowany układ nerwowy.
- Mając wgląd w te schematy możemy zauważyć dlaczego nie lubimy występować publicznie, czujemy niepokój przed zmianami i trudno nam wyjść ze strefy komfortu.
- Dotykając tematu trudnych emocji/blokad, może pojawić się naturalny lęk, dyskomfort, stwierdzenie „nic mi nie jest”, już sobie z tym poradziłem, jestem świadomy jaką historie w sobie nosze lub to zdarzenie ta osoba już mnie nie dotyka.
- Pamiętaj, że prędzej czy później ciało zamanifestuje to wyparcie. Przywołanie w pamięci zdarzenia nadal może powodować uczucie uścisku.
- Kiedy pokonasz dyskomfort i strach - poczujesz ulgę, pomoże ci się to budować zaufanie do siebie i sobie ufać, nauczysz się swobodniej i pełniej wyrażać siebie.
- Wewnętrzny wgląd, głos swojego serca i intuicji, odczucia płynące z ciała poprzez rozwijanie swoich zmysłów daje nieograniczone możliwości.
- To w ciele kryją się rozwiązania, odpowiedzi, których na próżno szukamy poprzez analizę.
- Neuroświadomość to połączenie ciała i umysłu, połączenie świadomego z nieświadomym lub zapisanego nas kodu zachowania.
- Zapisana historia w tkankach, która czeka na uwolnienie i regulacje.