Artykuły

Typy zawieszenia emocji wg Alexandra Lowen

Emocje zawieszone w ciele. Jak nasz organizm radzi sobie ze wszystkimi emocjami, które w sobie dusimy? Czy są określone wzorce zawieszenia emocji?

Alexander Lowen był amerykańskim psychiatrą i psychoterapeutą, żył w latach 1910-2008. Swoją karierę rozpoczął po ukończeniu studiów prawniczych jako wykładowca prawa. Gdzie w okresie wakacji zajmował się prowadzeniem zajęć sportowych. Wtedy właśnie zaczął się interesować związkiem między zdrowiem psychicznym i fizycznym. Skłoniło go to do praktykowania jogi, treningów relaksacyjnych a w późniejszym czasie do odbycia kursu analizy charakteru u Wilhelma Reicha. A następnie odbył u niego terapię, dzięki czemu sam mógł już prowadzić praktykę terapeutyczną. Studia medyczne rozpoczął w wieku 36 lat w Genewie. Po powrocie do USA Lowen wraz z Johnem Pierrakosem rozpoczął rozwijanie własnej praktyki terapeutycznej nazwanej przez nich bioenergetyką lub analizą bioenergetyczną.

Jest on twórcą Międzynarodowego Instytutu Analizy Bioenergetycznej oraz Ośrodka Serca (wraz ze Stephenem Sinatrą).

Lowen przez 60 lat praktykował analizę bioenergetyczną ciała człowieka, aby zrozumieć aspekt psychosomatyczny. Według niego nasze ciała zapisują wszystkie emocje i wydarzenia z życia. Tak na prawdę to co się wydarzyło tworzy piętno na ciele. A jeżeli możemy to odczytać z ciała to także możemy to przez pracę z ciałem rozpracować, tak aby zrównoważyć system. Podstawą jego terapii jest przywracanie tego, co zostało utracone, przez dotarcie do wewnętrznych przeżyć, które zbudowały blokady ciała.

Typ: "HAK"

✅To typ osoby, która boi się wyrazić swoje zdanie, boi się odrzucenia innych, więc mimo e ktoś nadużywa jego wyrozumiałości to z pełną świadomością swojego odmiennego zdania, przybierając na twarz uśmiech nr 14 powie "Tak kochanie, masz rację".

✅Dostrzegamy tu ogrom dwóch bardzo silnych emocji: złości i lęku, które występują jednocześnie, poniekąd walczą ze sobą. Więc gdy na piedestał wkracza złość, (bo przecież każdy z nas ma swoje zdanie, a nie zawsze jest ono takie same jak innych) to nagle HAK zasypywany jest lękiem w takiej ilości, że jest go więcej niż soli w kopalni w Wieliczce. Jest to lęk przed odrzuceniem, brak odwagi w wyrażaniu własnego zdania.

✅Dylemat moralny:
"Gdy mam innych, nie mam siebie,
ale gdy odzyskam siebie, stracę innych."

✅Bardzo często takie osoby mają wrażenie, że emocje dosłownie się w nich palą. Możemy tu wyobrazić sobie osobą, która cały czas chce zrobić krok w przód, ale jednocześnie, ktoś użył na nich zaklęcia "petrificus totalus" - zamrożenia.

Jak wygląda taka osoba?
➡ głowa wysunięta do przodu, zablokowanie górnych segmentów szyjnych - efekt bóle głowy
➡ kark spięty - naładowany emocjami, efektem tego po czasie może być powstawanie wdowiego garbu
➡ramiona pozornie zwisają - osoba ta wygląda jakby nosiła wiadra z wodą
➡ przerośnięte brzuśce mięśniowe - ciągłe napięcie
➡ cała postawa wyraża zdanie "Zniosę to dla Ciebie, wezmę cały świat na ramiona, tylko zostań"

Typ "STRYCZEK" 

✅ Ten typ możemy sobie wyobrazić jako swoistą dekapitację, czyli oddzielenie głowy od ciała. Osoby, które mają typ zawieszenia emocji stryczek mocno dysocjują wrażenia fizyczne od ego. Na przykład w przypadku, gdy ich ciało choruje, uważają je jako coś oddzielnego od umysłu: "to ciało jest słabe, bo jest chore". Nie używają stwierdzenia "Jestem chory". Taki sposób oddzielenia ciała od umysłu - naszego dużego JA, powoduje też fizyczne symboliczne oddzielenie ciała od głowy.

Jak ciało manifestuje taką dekapitację?
➡zaburzenia na poziomie połączenia czaszki z kręgosłupem (C0-C1-C2)
➡ głowa jest przesunięta w bok (w płaszczyźnie czołowej), tak jakby z boku spoglądała na ciało
➡ asymetryczne - jednostronne napinanie się mięśni pochylających i odwracających głowę, np. mięśni pochyłych, dźwigacza łopatki
➡ ciało jest obce-zimne, nie należące do tej właśnie świadomości, obce.

✅ Są to osoby szalenie racjonalne, ich zachowania nie wykraczają poza rozum i logikę, brak w nich spontaniczności. Jako dzieci nie rozwijają w sobie kreatywności i emocjonalności uważając, iż jest to wyłącznie dla słabych osób. Są skrajnymi introwertykami, trzymającymi się twardych reguł: "mężczyźni nie płaczą", "żona jest zawsze posłuszna mężowi".

✅Taki typ zawieszenia może powstawać bardzo wcześnie. Już wtedy, gdy jeszcze nie rozumiemy emocji, nie potrafimy sobie z nimi radzić racjonalnie. Porzucam własne ciało, bo chcę przetrwać, a nie potrafię zdobyć pokarmu, boje się, że umrę z głodu. Tak właśnie niemowlę może opuścić swoje ciało.

Symbolicznym momentem opuszczenia jest poród. Gdzie duży wpływ na taki typ zawieszenia emocji może mieć, czas przed porodem, sam poród (trudny, wcześniaczy, powikłany) oraz oczywiście moment po porodzie. Gdy dziecko opuszcza bezpieczną przestrzeń brzucha matki i konieczne jest mu zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, troski i ciepła - ramion opiekunów. Odniosę się tu do przykładu w obecnym czasie falującej pandemii COVID, gdy zdarza się na oddziałach, że matki nie dostają po porodzie własnych dzieci nawet przez kilka tygodni, bo wykryto u nich zarażenie. Nie pozostawię tu własnego komentarza, ale poproszę o chwilę refleksji nad tym jak w tej sytuacji może czuć się matka, a jak dziecko, jak wygląda budowanie pierwszej więzi i poczucia bezpieczeństwa...

✅ Typ zawieszenia "Stryczek" sprawia, że osoba taka jest jak złożona z kilku elementów nie pasujących do siebie, jakby z różnych ciał, które po jakimś czasie zaczynają się atakować wzajemnie. Stąd powstawanie chorób autoagresywnych u osób z takim typem zawieszenia emocji. I co teraz?
"Im mniej czuję tym lepiej." Odetnę wszystkie bodźce docierające z ciała do mojego umysłu. Symbolicznie stworzę taki zacisk na szyi, że nic już tam się nie przeciśnie. 

TYP "WIESZAK:

"Nie będę się bać!", ale "nie próbuj..."

Typ zawieszenia emocji "WIESZAK" występuje jako przeciwstawianie się dwóch emocji: lęku i gniewu. Lęk sam w sobie nakazuje się wycofywać, natomiast gniew/złość atakować. Powstaje sprzeczność działań u takiej osoby.

Konflikt, którego nie daje się rozwiązać. Z jednej strony jest to konflikt niewidoczny dla wieszaka. Lęk, którego nie może przezwyciężyć i gniew, który jest zatrzymany w ciele - nie może go wypuścić.

W tej sytuacji obserwując WIESZAKA mamy wrażenie, iż jego ciało jest zawieszone niczym na stojaku:
➡barki uniesione
➡nadmierne napięcie dźwigaczy łopatki
➡ zniesiona lordoza szyjna
➡zablokowania na poziomie odcinka szyjnego kręgosłupa
➡środek ciężkości przesunięty do przodu.

Osoba ta boi się utracić kontrolę, którą tak na prawdę już dawno utraciła, co w efekcie wpływa na zawieszenie się w dorosłym życiu na kimś, kto może go poprowadzić. Jako dziecko porównuje się do kogoś, natomiast zawsze stawia się w złym świetle, jako gorszy, mniej ważny. natomiast przesunięcie środka masy ciała na przodostopie jest odzwierciedleniem niestabilnego gruntu pod nogami.

Natomiast to nie wszystko. Istnieje odmiana tego typu zawieszenia emocji, Jest to WIESZAK AGRESYWNY: występują z nim skłonności do uzależnień, a wyraz twarzy przez mocno wyłupiaste oczy pokazuje, że jeżeli coś mu zrobisz to możesz spodziewać się, że odda Ci 2x mocniej.

PS. Ten typ predysponuje do łączenia się z innymi formami zawieszeń emocji tworząc niespecyficzne wzorce.

TYP "KRZYŻ"

🤯Ten moment, kiedy Twoje ciało ogarnia ból, poczucie krzywdy, ogólne cierpienie... Każdy z nas może sobie przypomnieć chwilę, gdy w ekstremalnie trudnej chwili przebiega go zimny dreszcz biegnący wzdłuż kręgosłupa, a drugi kumuluje się na poziomie łopatek, tak, jakby oddech się zatrzymał i nas sparaliżował. To jest ta sytuacja, którą teraz trochę Wam przybliżymy.

🧐W zawieszeniu emocji typu „krzyż” bądź „strach na wróble” jest podobnie. Z tym, że chwilowe uczucie dreszczu zmieniło się w stałe napięcie prostowników grzbietu, tworząc pionową linię, natomiast drugą linię - poprzeczną, tworzy napięcie przecinające łopatki. Ciało jest niczym zawieszone na krzyżu.

Wszechogarniające poczucie zrezygnowania i jednoczesne poczucie braku chęci szukania pomocy to emocje dominujące w tym typie zawieszenia. Natomiast nieświadomie błaga o pomoc. Gdy patrzymy na osobę typu "strach na wróble", dostrzegamy:

➡️ zwieszoną głowę pochylona w bok ze wzrokiem szukającym ratunku;
➡️ wdechowe ustawienie klatki piersiowej i wciągnięty brzuch;
➡️ zaburzenia na poziomie przejścia piersiowo-lędźwiowego kręgosłupa;
➡️ nadmierne napięcie mięśni okolicy karku, oraz grzbietu;
➡️ szczyt lordozy przeniesiony jest dogłowowo.

Taki typ zawieszenia emocji występuje u osób, u których konflikt występuje nie tylko w sferze fizycznej i psychicznej, ale także duchowej. Mówimy tu o ludziach, którzy wzięli na swoje barki krzyż wiary i zamierzają, go nieść pokornie przez całe życie, nie zważając na tu i teraz, na życie. Kroczą "jedyną słuszną, umartwioną drogą, usłaną cierniem i ostrymi kamieniami, szalenie krętą ścieżką, do świata po tej drugiej stronie".

Czemu tak jest? Bo z jednej strony obawiają się reakcji/agresji, lub kary swojego autorytetu, a z drugiej nie koniecznie się zgadzają z nim.

Podsumowując:
Gdy kiedyś spotkacie osobę, przy której po pierwszym spojrzeniu w oczy macie ochotę ją przytulić, bo aż poczuliście we własnych kościach ból jaki w sobie nosi, ale nie taki zwykły, taki przeszywający każdy centymetr Waszego ciała, jakby ktoś dla zabawy wbił w Was miliard igieł i zaczął nimi kręcić, to właśnie spotkaliście kogoś, kto nie tylko niesie krzyż, ale Sam nim jest. Ostatnia igła, a może nawet wielki gwóźdź znajduje się w sercu takiej osoby. I z jednej strony chciałoby się go wyjąć, ale z drugiej na lekcji zasad pierwszej pomocy mówiono o tym, że gdy duży przedmiot utknie w ranie to jednocześnie może chronić przed wykrwawieniem. Wybierzcie tę drugą opcję i podajcie takiej osobie kontakt, do kogoś kto jej pomoże. Bo sama sobie z tymi emocjami na pewno nie poradzi.

Tym razem intuicja mówiąca, że jest bardzo źle się nie myliła.

 

"– Lowen, ty nie oddychasz!

– Oczywiście, że oddycham, w przeciwnym razie byłbym martwy.

– Twoja klatka piersiowa nie porusza się. […]

Ponownie położyłem się na plecach i zacząłem oddychać. Tym razem moja klatka piersiowa rozszerzała się na wdechu i kurczyła na wydechu. Oddychałem spokojnie i głęboko. Po chwili Reich powiedział:

– Lowen, odchyl głowę i otwórz szeroko oczy.

Tak tez zrobiłem… i zacząłem krzyczeć(…)"

 

Bądź z nami!
Dostawaj informacje na maila

Znajdź nas

530 076 227

biuro@somaticfields.com