Wkraczając na ścieżkę rozwoju często słyszymy lub czytamy o uziemianiu. Czym właściwie jest i dlaczego jest takie ważne?
Uziemianie to inaczej ugruntowanie, zakorzenienie – czyli połączenie się poprzez różne metody z Matką Ziemią. Patrząc poprzez pryzmat ośrodków energetycznych w naszym ciele, uziemienie związane jest z pierwszą czakrą podstawy, dzięki której mamy dostęp do Prany, czyli energii płynącej z naszej planety.
W dzisiejszym świecie tracimy połączenie z przyrodą, a jest to spowodowane pośpiechem, brakiem czasu, mieszkaniem w dużych, betonowych aglomeracjach, brakiem uważności, pracoholizmem, spędzaniem setek godzin w klimatyzowanych biurowcach i zakładach pracy. Powodów jest wiele, a skutki uboczne braku uziemienia prawdopodobnie poczuł każdy.
W dawnych czasach ludzie żyli w zgodzie z naturą, zwierzętami i cyklami Ziemi. Nie potrzebowali pamiętać o „uziemianiu się”, ponieważ robili to naturalnie poprzez chodzenie boso, przebywanie w naturze, uprawianie ziemi, kontakt ze zwierzętami itp.
Brak uziemienia może objawiać się poprzez :
- złe samopoczucie
- uczucie „oderwania” od rzeczywistości
- „bujanie w obłokach”
- brak koncentracji
- poczucie braku stabilizacji
- nadmierne wybieganie myślami w przyszłość lub rozpamiętywanie przeszłości
- trudności z podejmowaniem decyzji
- uczucie „rozbiegania” w głowie
- brak uważności, popełnianie dużej ilości błędów
- częste zapominanie
- napady paniki
- ogólnie pojęty chaos w życiu osobistym
Jeśli towarzyszą Ci któreś z powyższych objawów, to może warto zastanowić się nad małymi zmianami w swoim życiu codziennym
Co mogę zrobić, aby się uziemić?
Sposobów jest wiele. Każdy może mieć swoje ulubione metody i techniki. Warto kierować się intuicją oraz tym, co służy naszemu ciału
Oto kilka przykładów:
- częsty kontakt z naturą: chodzenie do lasów, parków, na łąki
- chodzenie boso w naturze, ale również w domu czy pracy
- leżenie na ziemi
- siadanie na kamieniach/skałach
- uważność i obserwacja podczas pobytów na łonie natury
- uważność podczas spożywania posiłków (tego jak i co jemy)
- medytacja i techniki prowadzone
- uprawianie sportów i dyscyplin, podczas których wymagane jest skupienie i bycie w „tu i teraz”, np. bieganie i pływanie długodystansowe, taniec, wspinaczka, Joga, Tai Chi i wiele innych
- korzystanie z masażu
- śpiewanie
- praca z oddechem
- przytulanie się do drzew
- częste siadanie na ziemi czy podłodze
- techniki wizualizacji
- praca w ogródku, przesadzanie roślin
Zalet uziemiania jest wiele, dlatego warto zacząć od dziś!
Osobiście każdą wolną chwilę spędzam w lesie, chodząc po nim uważnie, kiedy jest taka możliwość – również na boso. Przytulam drzewa. Medytuję, pracuję z oddechem, a w gabinecie podczas pracy można spotkać mnie zawsze bez butów Tańczę i śpiewam, lubię siedzieć na podłodze. Podczas pracy z pacjentem stosuję także techniki wizualizacji uziemiania.