Artykuły

Żołądek i dwunastnica w aspekcie psychosomatycznym

✨ Problemy z żołądkiem i dwunastnicą w aspekcie psychosomatycznym ✨
 
Funkcja biologiczna narządów to przyswojenie pokarmu, trawienie i przekazywanie go dalej.
 
Aspekt psychosomatyczny: Nie mogę strawić kęsa, który już powinien należeć do mnie. Ma to duże znaczenie w momencie, gdy czegoś bardzo pragniemy, albo uważamy, że coś już powinno być w naszym posiadaniu, gdy nie możemy się tego doczekać. Jakaś wycieczka, obiecana nagroda lub spadek.... Mam na myśli tu kęs, który już chciałbym strawić, który już prawie jest, ale jeszcze czuję głód jego posiadania. Chcę jechać na urlop, wakacje, wycieczkę, moja głowa już tam jest, ale ciało jeszcze nie. Nie najem się samą myślą o czymś. Występuje tu też żal o to, co w moim mniemaniu mi się należy, a jednak nie otrzymałem tego, np. premia w pracy.
 
Jakie choroby współtowarzyszą w fazie aktywnej?
🆘przerostowe zapalenie żołądka i dwunastnicy
🆘 polipy, raki i guzy żołądka
🆘choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
 
Jakie choroby współtowarzyszą w fazie przewlekłej, nawracający konflikt?
🆘grzybicze zapalenie żołądka,
🆘krwawienie z żołądka
🆘wymioty, biegunka
🆘nudności
 
❓Sens: wzmożona produkcja kwasów solnych celem lepszego przyswojenia i strawienia pokarmu.
 
 
Drugi aspekt związany jest z częścią nabłonkową żołądka, czyli krzywizną mniejszą, która jest stworzona z warstw ektodermy - najbardziej zewnętrzna warstwa tkanek.
 
Ta część żołądka nie produkuje kwasu solnego, ale jest na niego odporna. Umożliwia ona rozszerzanie ciasnych odcinków przewodu pokarmowego.
 
Konflikt psychosomatyczny dzieli się tu w zależności od płci i dominacji strony ciała, prawo- lub leworęczność.
U praworęcznych mężczyzn jest to konflikt związany ze złością z posiadaniem, oddzieleniem i przynależnością. Taki mężczyzna nie może zaakceptować członka rodziny, sąsiada, lub kogoś innego z bliskich relacji. "Moja teściowa zatruwa mi życie". Nie widzi możliwości od uwolnienia się od sytuaacji, której nie może zaakceptować, która wyprowadza go z równowagi.
 
U leworęcznej kobiety jest to konflikt związany z trudnością w podjęciu jakiejś decyzji. Nie potrafi określić się kim jest, co tak naprawdę wnosi do życia, nie potrafi podjąć decuzji z kim mieszkać, czy woli być samotna. Nie wie czego się trzymać z kim być. Nie potrafi określić drogi we własnym życiu, dokąd zmierza, czy samotnie, czy z kimś, nie wie gdzie jest jej miejsce.
 
W fazie aktywnej współtowarzyszą choroby tj.:
🆘powstawanie owrzodzeń,
🆘nadwrażliwość okolicy żołądka
🆘nadkwasowość żołądka
🆘zgaga
🆘skurcze żołądka
 
W fazie chronicznej występują choroby tj.:
🆘nieżyt żołądka
🆘owrzodzenia żołądka
🆘krwawe wymioty
🆘czarny stolec
 
Jaki jest biologiczny sens występowania chorób w drugim typie? Strawienie i wyrzucenie nieprzyjemnego kęsa życiowego, oraz wyrzucenie go.
 
Ciekawostka: Przekażniki sterujące zmianami w obrębie nabłonka płaskiego żołądka, dwunastnicy, trzustki, wątroby znajdują się bardzo blisko siebie. Duże zmiany emocjonalne mogą mieć wpływ na wszystkie te narządy.

Bądź z nami!
Dostawaj informacje na maila

Znajdź nas

530 076 227

biuro@somaticfields.com